Gezilecek ülkeler konusunda hangi mevsimde nereye seyahat edeceğinize karar vermekte zorlanıyor musunuz o halde bu liste tam size göre. Kalite zaman geçirmek için aşağıda bulunan öneri ülkeleri ve şehirleri mutlaka tatil planına eklemelisin.

Gezilecek Ulkeler

İşte deneyimleyebileceğiniz aydan aya gezilecek ülkeler ve şehiler:

Ocak – Paris, Fransa

Ocak Paris Fransa

Paris yılın herhangi bir zamanında güzeldir! Onu parklarındaki çiçekler tam açtığında mı, yoksa tüm güzel Noel ışıklarıyla parladığında mı daha güzel olduğuna karar vermek zor. Ancak, Paris’te değişmeyen bir şey, sürekli hareketli bir şehir olmasıdır. Gezilecek ülkeler konusunda Fransa’nın Paris şehrini mutlaka birinci sıraya yazmalısınız.

Fransa-Paris, özellikle Louvre Müzesi için insanların özellikle tercih ettiği bir lokasyondur.

Peki neden Ocak ayı? Paris’i ocak ayında ziyaret etmenizi istememizdeki amaç: tamamen kendinize ait müzeleriniz olacak, grup turları daha küçük olacak ve büyük turist gruplarının istilasına uğramadan sokaklarında yavaşça dolaşabileceksiniz.

Şubat – Barselona, ​​İspanya

Subat Barselona ​​Ispanya

Barselona Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Ancak, onu ziyaret etme deneyimi, yaşadığı aşırı turizm nedeniyle mahvolabilir. Bu onu hiç ziyaret etmemeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Tabii ki değil! Düşük sezonda ziyaret edin! Orada yaşayan yerel halk için, şehrin altyapısı için daha iyi ve kesinlikle çok daha iyi bir deneyim yaşayacaksınız.

Şubat ayı boyunca Barselona’da hava muhtemelen Avrupa’nın kuzeyindekinden daha güzel olacak. Ve biraz tapas, tatlılar yemekten ve orada yaşayan ve çalışan bazı ünlü sanatçılar hakkında daha yavaş bir tempoda daha fazla şey öğrenmekten zevk alabilirsiniz.

Mart – Arles, Fransa

Mart Arles Fransa

Provence’ın güzel bir bölgesinde yer alan Arles şehri, kesinlikle bayılacağınız bir yer. Paris’ten hızlı bir TGV treni ile sadece üç saatte ulaşabilirsiniz. Eskiden önemli bir Roma kasabasıydı ve çevresinde birçok Roma kalıntısı (hala ayakta duran amfitiyatro dahil) ve Orta Çağ binalarını bulabilirsiniz. Cephelerin ve dar sokakların renklerinde Fransız mimarisi ile Akdeniz etkilerinin hoş bir kombinasyonuna sahiptir.

Aynı zamanda Vincent van Gogh, Pablo Picasso veya Paul Gauguin gibi ünlü sanatçıların da yaşadığı bir yer. Mart, onu ziyaret etmek için harika bir zaman çünkü çok sıcak olmayacak. Ayrıca, bazı ünlü Provence çiçeklerinin açmaya başladığını görme şansınız olacak.

Nisan – Lüksemburg Büyük Dükalığı

Nisan Luksemburg Buyuk Dukaligi

Lüksemburg Büyük Dükalığı, resmi adında ‘grand’ kelimesi olmasına rağmen, Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biridir. Ve birkaç gün ayırarak ülkeyi oldukça iyi keşfedebilirsiniz. Etrafı Fransa, Almanya ve Belçika ile çevrili olduğundan, tarih boyunca bu ülkelerin kültürel etkisi altında kalmış ve bunu Lüksemburg’dayken her adımda hissedebilirsiniz.

Bazı ilginç gelenekler nedeniyle Nisan, Lüksemburg’u ziyaret etmek için mükemmel bir zamandır. Havanın sıcak olması avantajıyla doğada veya sayısız kalelerinden bazılarını keşfederek daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Mayıs – Dubrovnik, Hırvatistan

Mayis Dubrovnik Hirvatistan

Avrupa’da aşırı turizmden zarar gören bir başka yer de Dubrovnik. Haziran ve Eylül ayları arasında kimsenin ziyaret etmesini önermiyoruz. Ayrıca şüphesiz Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Bu yüzden, Barselona’yı önerdiğimiz gibi, sezon sonu Dubrovnik’i ziyaret edin.

Böylesine ilginç bir tarihe, güzel bir Orta Çağ kentine ve harika bir mutfağa sahip olan bu şehri, gezilecek ülkeleri merak ediyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Haziran – Flanders, Belçika

Haziran Flanders Belcika

Belçika’daki Flanders bölgesi muhtemelen Avrupa’nın en güzel bölgelerinden biridir. Her ne kadar yılın her zamanında ziyaret edilse de, Haziran kesinlikle oraya seyahat etmek için harika bir zaman olabilir. Haziran ayı, hava güzel olacak ve böylelikle birçok festivalin düzenlendiği ve güzel doğasının bir kısmının tadını çıkarabileceğiniz zamandır.

Flanders’da harika lezzetli çikolatalardan, harika mimariye ve fantastik sanat eserlerine kadar herkes için bir şeyler vardır. Dilerseniz sadece bir kasabayı ziyaret edebilir veya Brüksel’den başlayarak küçük bir tur atıp Leuven, Antwerp, Mechelen, Bruges, Ghent veya Ypres’e gidebilirsiniz. Flanders’da yapılacak ve görülecek o kadar çok şey var ki, aslında tüm haziran ayını orada geçirebilirsiniz.

Temmuz – Rotterdam, Hollanda

Temmuz Rotterdam Hollanda

Gezmeniz gereken çok güzel Hollanda şehirleri olmasına rağmen, Rotterdam kesinlikle favorilerimizden biridir. Hollanda’nın en büyük ikinci şehri, bazı harika sokak sanatına, fantastik modern mimariye ve hoş bir yemek mekanına ev sahipliği yapmaktadır.

Temmuz başta olmak üzere yaz aylarında mutlaka burayı ziyaret edin. Böylece bazı açık hava etkinliklerinin keyfini çıkarabilir, bir tekne turuna çıkabilir ve Rotterdam’ın sahip olduğu harika havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ağustos – Hamburg, Almanya

Agustos Hamburg Almanya

Kuzey Avrupa’daki destinasyonları yaz aylarında ziyaret etmenizi önerdiğimizi muhtemelen fark etmişsinizdir. Gezilecek ülkeler nelerdir hala emin değilseniz, bu bizim en iyi ipuçlarımdan biri olabilir. Yazlar güneye göre biraz daha ılımandır ve genellikle orada yapılacak pek çok harika açık havada şey vardır.

Hamburg, eski endüstriyel binalardan modern mimarinin bazı şaheserlerine kadar uzanan harika bir havaya, güzel mimariye sahip bir kasabadır. Ayrıca Hamburg’da pek çok harika müze ve müzik performansı bulacaksınız.

Eylül – Como Gölü, İtalya

Eylul Como Golu Italya

Yüksek dağlar, güzel ve geniş bir göl ve İtalyan yemeklerinin birleşimi size harika bir karışım gibi geliyorsa, Como Gölü’nü gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin. İsviçre ile birlikte Avrupa’nın en büyük göllerinden biridir.

Aynı zamanda pek çok güzel ve büyüleyici kasabaya da ev sahipliği yapmaktadır. Eylül, onu ziyaret etmek için harika bir zaman olabilir çünkü hala oldukça sıcak olacak ve tüm gününüzü gölü keşfederek geçirebilirsiniz.

Ekim – Karlsruhe, Almanya

Ekim Karlsruhe Almanya

İlginç tarihi, güzel mimarisi, birçok kültürel alanı ve şehrin dört bir yanındaki sayısız parkı ile Karlsruhe kesinlikle görülmeye değer. Bu sevimli kasaba yürüyerek kolayca keşfedilebilir ve Almanya’da mükemmel bir hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz.

Karlsruhe, Almanya’nın güneybatısında, Baden-Württemberg olarak adlandırılan bölgede yer alan bir kasabadır. Schwarzwald Ormanı’nın kenarında yer aldığından, şehirde kültürel seyahat ile doğada aktif turizmin mükemmel bir kombinasyonunu sunar. Ayrıca Ren Nehri’ne ve Fransa sınırına çok yakındır. Eşsiz bir yer çünkü etkileyici tarihi ve ahşap mimarisi, birçok sevimli pastanesi, büyük bir teknoloji sektörü ve yenilikçi medya sanatları ile tipik bir Alman kasabası.

Kasım – Roma, İtalya

Kasim Roma Italya

Günler kısaldığında ve soğuduğunda, bazı güney Avrupa ülkelerini tekrar ziyaret etmek iyi bir fikirdir. Büyük ve popüler şehirler artık yaz aylarındaki kadar kalabalık olmayacak. Bu nedenle, gezilecek ülkeler listenize İtalya-Roma’yı eklemek harika bir şey olabilir.

Kasım ayında İtalyan başkentinde hala bol miktarda güneş ışığı bulacaksınız. Kolezyum veya Roma Forumu gibi etkileyici Roma kalıntılarıyla ünlü şehirler, oradayken seyahat edilecek şehirlerden sadece birkaçı olabilir. Geziniz sırasında yağmurlu bir gün olacaksa, her zaman Roma’daki bazı güzel müzelerde geçirebilirsiniz.

Aralık – Zagreb, Hırvatistan

Aralik Zagreb Hirvatistan

Avrupa’nın en iyi Noel pazarlarından birine ev sahipliği yapan Hırvatistan’ın başkentini mutlaka gezilecek ülkeler ve şehirler listesine almalısınız. Zagreb şehir merkezi her Aralık ayında devasa bir Noel pazarına dönüşüyor.

Orada çalışmalarını satan yerel sanatçıları ve fritule veya štrudla gibi bazı yerel spesiyaliteler ve biraz sıcak şarap sunan birçok küçük restoran bulacaksınız. Yakındaki bir Medvednica dağında Aralık ayında kar yağma ihtimali var. Böylece, bir gününüzü kayak yaparak veya sadece bazı kış aktivitelerinde eğlenerek geçirebilirsiniz.

Ayrıca bu ülkeleri gezebilmek için ihtiyacın olan pasaport hakkında tüm detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsin: Pasaport Hakkında Tüm Merak Edilenler.

Tüm yazılar

İlgili gönderiler