Sıklıkla insanların yalnızca son birkaç on yıldır seyahat ettiği hissine kapılsak da, gerçek şu ki insanlar yüzyıllardır seyahat ediyor. Eski Romalılar, Akdeniz villalarında dinlenmek için seyahat ediyorlardı. Aynı zamanda, Doğu Asya’daki insanlar kültürel deneyimler için seyahat ederlerdi.

Peki insanlar neden seyahat ediyorlardı? Saf eğlence için miydi? Ya da rahatlamak için mi? Ya da yeni kültürler hakkında bilgi edinmek ve yol boyunca kendilerini bulmak için mi? Dilbilimcilere göre ‘seyahat’ kelimesi ilk olarak 14. yüzyılda kullanılmıştır. Ancak insanlar çok daha erken seyahat etmeye başladı.

Tarihte yolculuk denilince çoğu zaman akla Marco Polo ya da Kristof Kolomb gibi insanlar gelir. Ancak, modern anlamda gerçekten gezgin değillerdi. Bu insanlar kaşif ve araştırmacılardı. Bu yüzden, insanların nasıl seyahat etmeye başladıklarını gerçekten öğrenmek için sıradan insanlara odaklanmak istedik.

Romalılar ve Yollar

Romalilar ve Yollar

Seyahat etmeye sadece eğlence için başlayan ilk insanlar, eminim şaşırmayacaksınız, eski Romalılar. Zengin Romalılar genellikle yazlık villalarına giderlerdi. Ve tamamen eğlence içindi. Bunun için çok önemli bir şey icat ettiler: yollar. İyi gelişmiş yol ağı, güvenli ve hızlı seyahat edebilmelerinin nedeniydi. Görünüşe göre Romalılar ilk kültür turistiydi.

Ancak Antik Çağ’da insanları seyahat etmeye motive eden başka bir sebep daha vardır. Bu sebep öğrenme arzusuydu. Sanatlarını, mimarilerini gözlemleyerek ve dillerini dinleyerek seyahat etmenin diğer kültürleri öğrenmenin mükemmel bir yolu olduğuna inanıyorlardı.

Orta Çağ’da Seyahat Etmek

Orta Cagda Seyahat Etmek

Şaşırtıcı gelebilir ama insanlar Orta Çağ’da daha çok seyahat ediyorlardı. Ve bu yolculukların çoğu hacdı. Din, Orta Çağ’da hayatın merkeziydi. Ve bu dünyayı insanların taptığı azizlere bağlayan tek şey, azizlerin kutsal emanetleriydi. Hacılar, bazı kutsal yerleri ziyaret etmek için sık sık ülkenin başka bir yerine, hatta Avrupa’ya seyahat ederlerdi. Tüm bu hacılar için en popüler destinasyonlar, kuzeybatı İspanya’da bulunan Santiago de Compostela idi.

Günümüzde turizm açısında görülmesi gereken ülkeler için şu makalemizi okuyabilirsiniz: Gezilecek Ülkeler: Hangi Mevsimde Nereye Gidilir?.

İnsanlar ona ulaşmak için binlerce kilometre yol kat ederdi. Seyahatlerini biraz kolaylaştırmak ve yeni gelişen turizmden para kazanmak için yol boyunca birçok misafirhane açıldı. Hacılar, yollarında sık sık farklı kasabaları ve kiliseleri ziyaret eder ve cennete bir bilet kazanırken, aynı zamanda biraz gezi de yaparlardı. Zenginler kervanlarla ya da su yollarını kullanarak seyahat ediyorlardı. Orta Çağ’da değişen şey, seyahatin artık sadece zenginler için ayrılmış olmamasıydı.

17. Yüzyılın Büyük Turları

17. Yuzyilin Buyuk Turlari

Sonraki yüzyıllarda daha fazla yoksul insan dini nedenlerle seyahat etmeye devam etti. Ancak Avrupa’daki varlıklı insanlar arasında yeni bir seyahat şekli ortaya çıktı. 17. yüzyılın başında genç aristokratlar arasında büyük turlar oldukça moda hale geliyordu. Eğitimlerinin bir parçası olarak ünlü Avrupa şehirlerini ziyaret ettikleri uzun bir yolculuğa çıkarlardı.

Londra, Paris, Roma veya Venedik gibi ve sanatlarını, tarihlerini ve mimarilerini öğreniyorlardı. Daha sonra, bu büyük turlar daha düzenli hale geldi ve tamamen aynı rotayı izliyorlardı. Çoğu zaman, genç öğrencilere bir eğitim öğretmeni eşlik ederdi. Ve işleri kolaylaştırmak için yanlarında hizmetkarlarını da bulundurmalarına izin verildi. Bu genç aristokratlardan biri genç bir imparatordu, Rusya’nın Büyük Petro’suydu.

Batı Avrupa’yı dolaştı ve zamanının önemli bir kısmını Hollanda’da geçirdi. Amsterdam ve diğer Hollanda şehirlerinin mimarisi, inşa ettiği yeni şehrin – Saint Petersburg – yerleşim planına kesinlikle ilham verdi. Bu nedenle, seyahat etmek kesinlikle Roma döneminden beri eğitimin önemli bir parçası olmaya devam ediyor.

19. Yüzyıl: Raylı Sistem ve Modern Seyahatin Başlangıcı

19. Yuzyil Rayli Sistem ve Modern Seyahatin Baslangici

Demiryolu sistemi icat edilmeden önce insanlar çoğunlukla yürüyerek veya deniz yolu ile seyahat ediyorlardı. Ancak 1840’larda geniş bir demiryolu ağı inşa edildiğinde insanlar eğlenmek için seyahat etmeye başladı. 19. yüzyılın ortaları kesinlikle modern turizmin gerçek bir başlangıcını işaret ediyor. Bu yıllar orta sınıfın büyümeye başladığı zamanlardır.

Seyahatleriniz sırasında yanınızda bulunması gereken pasaport hakkında tüm detaylara şu yazımızdan ulaşabilirsiniz: Pasaport Hakkında Tüm Merak Edilenler.

Ve Avrupa’yı kolayca dolaşmanın bir yolunu bulmuşlardır. Thomas Cook’un İngiltere’de kurduğu ilk seyahat acentesinin de o dönemde kurulmuş olması hiç de şaşırtıcı değil. İlk grup gezilerini organize etmek için yeni geliştirilen trenleri bir oteller ağıyla birlikte kullanıyordu.

20. Yüzyılda Seyahat Tarihi

20. Yuzyilda Seyahat Tarihi

Bu yüzyılda işler hızla ilerlemeye başladı. Ulaşımın gelişmesiyle birlikte seyahat etmek çok daha erişilebilir hale geldi. Eskiden Hollanda gemilerinin Amsterdam’dan Endonezya’ya seyahat etmesi yaklaşık bir yıla ihtiyaç vardı. Bugün aynı yolculuk için uçakta bir günden daha azına ihtiyacımız var.

Dünyanın en çok turist çeken yeri Louvre Müzesi hakkında şu yazımız dikkatinizi çekebilir: Louvre Müzesi Eserleri, Tarihi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra hava yolculuğunun artmasıyla birlikte insanlar giderek daha fazla seyahat etmeye başladı. İnternet ve akıllı telefonlarımızda bulunan tüm harika uygulamalarla, yeni bir ülkede hareket etmek ve yolunuzda gezinmek her zamankinden daha kolay. Kitle turizmi 1960’larda gelişti. Ancak yeni milenyumla birlikte aşırı turizmle yüzleşmeye başladık. Artık iki günden daha kısa sürede dünyanın herhangi bir yerinde olabiliriz.

Tüm yazılar