Paris’teki Louvre Müzesi, dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen müzelerinden biridir. Fransız krallarının eski bir Kraliyet Sarayı’nda bulunur ve Paris’te tarihi bir dönüm noktasıdır. Bu kültür kurumu, Mona Lisa ve Venüs de Milo gibi dünyanın en ünlü sanat eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ancak dünyanın en büyük müzelerinden biri olduğundan burada sergilenen her şeyi görmek haftalar alabilir. Louvre Müzesi’ne yapacağınız ziyareti planlamanıza yardımcı olmak için, Louvre Müzesi’nde görülmesi gerekenler ve Louvre Müzesi’nin önemli noktalarıyla ilgili rehberi burada bulacaksınız.

Louvre Müzesi’nde Ne Görülmeli?

Louvre Muzesinde Ne Gorulmeli

Louvre müzesi, sanatla ilgilenen herkesin Paris’te mutlaka görmesi gereken bir kültür alanıdır. Sayısız salonu, birçoğunu kitaplardan ve filmlerden çok iyi tanıdığınız fantastik sanat eserleriyle doludur. Ancak Louvre Müzesi’nde görüleceklere geçmeden önce biraz tarihini öğrenelim.

Louvre Müzesi Tarihi

Louvre Müzesi’nin bulunduğu bina, eskiden Fransız Krallarının Kraliyet Sarayı idi. İlk kale 1190’da bu noktada inşa edildi. Orta Çağ duvarlarının kalıntıları müzenin bodrum katında hala görülebiliyordu. 1364’te Kraliyet ikametgahı oldu ve kale bundan sonra birkaç kez yeniden inşa edildi.

Her kral, binaya bir şeyler ekler veya onu yeni ve modaya uygun bir mimari tarzda yeniden inşa ederdi. Fransız kralları da sanat eserleri toplamaya başladılar. Böylece yavaş yavaş Louvre Sarayı ve diğer konutları, Avrupa’nın en güzel sanat koleksiyonlarından bazılarına ev sahipliği yaptı.

Kral XIV.Louis, 1682’de sarayını şehrin dışındaki Versailles Sarayı’na taşımaya karar verdi. Yüz yıl sonra, 1791’de Fransız Devrimi sırasında, kraliyet sarayının bir sanat müzesi olmasına karar verildi. İki yıl sonra, Ağustos 1793’te Paris’teki Louvre Müzesi açıldı. Günümüzde insanlar genellikle turizm amaçlı Louvre müzesini sıkça ziyaret etmektedir.

Louvre Müzesi’nin Eserleri ve Öne Çıkan Özellikleri

Louvre Muzesinin Eserleri ve One Cikan Ozellikleri

Gezi ve seyahat konusunda Louvre mutlaka deneyimlenmesi gereken bir müzedir. Louvre Müzesi, dünyanın en ünlü sanat eserlerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu eserler sayesinde gezilecek ülkeler sırasında Paris, Fransayı en başa getirmektedir.

Bu eserlerin hepsini görmeniz günler hatta haftalar alabilir. Ancak, bu muhteşem müzede geçirecek sadece birkaç saatiniz varsa, işte kaçırmamanız gereken Louvre Müzesi’nin öne çıkan eserlerinden bazıları.

IM Pei’nin Piramidi

IM Peinin Piramidi

Ünlü Çinli-Amerikalı mimar IM Pei tarafından tasarlanan Louvre Piramidi, binanın ana girişi olarak hizmet veriyor. 1988’den beri ana sarayın avlusunda bulunuyor. Cam ve metalden yapılmış modern mimarisi, onu çevreleyen Louvre sarayının üç klasik kanadıyla büyük bir tezat oluşturuyor. Bununla birlikte, tanınabilir piramit yalnızca Louvre Müzesi’nin öne çıkan özelliği değil, aynı zamanda bugün Paris’in sembollerinden biridir.

Leonardo da Vinci’nin Eserleri

Leonardo da Vincinin Eserleri

Paris’teki Louvre Müzesi, en ünlü İtalyan Rönesans sanatçılarından biri olan Leonardo da Vinci’nin yaptığı çeşitli sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. En bilineni, muhtemelen dünyanın en ünlü tablosu olan Louvre Müzesinde bulunan Mona Lisa‘dır. Onu önündeki bir grup insandan tanıyacaksın.

Bununla birlikte, da Vinci’nin çalışmasının huzur ve sessizlik içinde tadını çıkarmak istiyorsanız, yakındaki Aziz Anne, Vaftizci Yahya ile Bakire ve Çocuk’a veya en sevdiğim Kayalıklar Madonna’sına bakın.

Yakın Doğu Antik Eserleri

Yakin Dogu Antik Eserleri

Near Eastern Antiquities koleksiyonu coğrafi olarak modern Orta Doğu’yu kapsıyor. Bu Louvre Müzesi koleksiyonundaki eserler arasında en önemlisi Hammurabi Kanunları’dır. Tarihi MÖ 18. yüzyıla kadar uzanan bu yapı, Babil hanedanına ait bir anıttır.

Yazıtı, günlük hayatın her yönünü düzenleyen kanunlar kodudur. Bunun yanı sıra Okçular Frizi, Akan Vazolu Gudea ve İnsan Başlı Kanatlı Boğa Louvre Müzesi’nde kaçırılmaması gereken sergiler arasında.

Mısır Koleksiyonu

Misir Koleksiyonu

Louvre, dünyanın en kapsamlı Mısır sanatı koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapmaktadır. 50.000’den fazla sanat eserine sahiptir ve bu eski uygarlığa harika bir giriş sağlar. Louvre Müzesi’nin öne çıkanları arasında Mısır dışındaki en büyüklerden biri olan Büyük Sfenks bulunmaktadır.

Milo Venüs

Milo Venus

M.Ö. 100 civarında yapılmış olan bu heykel, en ikonik Yunan heykellerinden biridir. Sallanan perdesi ile Yunan sanatının Helenistik dönem başyapıtlarından biridir. Heykel, Yunanistan’da keşfedilmesinden kısa bir süre sonra, 1821’de Louvre Müzesi tarafından satın alındı. Ve kısa sürede tüm dünyada tanınan bir sanat şaheseri haline geldi.

Semadirek’in Kanatlı Zaferi

Semadirekin Kanatli Zaferi

Louvre Müzesi ayrıca başka bir ünlü Yunan heykeline de ev sahipliği yapıyor – Semadirek’in Kanatlı Zaferi. Heykelin boyu 5,5 metreden (18 fit) fazladır. Başı ve kolları olmamasına rağmen, canlı gibi hareketi yakalama şekli onu dünyanın en ünlü heykellerinden biri yapıyor. Ve şüphesiz, Louvre Müzesi’nin öne çıkan en ikonik eserlerinden biri.

Barberini Diptiği

Barberini Diptigi

Barberini Diptiği, Geç Antik Çağ’ın en iyi kabartmalarından biridir. 6. yüzyılda Konstantinopolis’teki İmparatorluk atölyesinde yapıldı. Merkezi görüntü, önemi boyutuyla daha da vurgulanan imparatordur. Muhtemelen Bizans İmparatoru Justinian’ı tasvir ediyor. Barberini Ivory, Bizans hükümdarının gücünü gösteren harika bir siyasi sanat örneğidir.

Michelangelo Buonarroti: Köleler

Michelangelo Buonarroti Koleler

Louvre Müzesi, ünlü İtalyan Rönesans sanatçıları Michelangelo Buonarroti tarafından yapılan iki köle heykeline ev sahipliği yapıyor. Louvre Müzesi’nin öne çıkanlarından biri ve sanat tarihindeki en ünlü sanat eserlerinden biri olmasına rağmen, heykeller henüz bitmedi.

Michelangelo, Papa II. Julius’un mezarı için onlar üzerinde çalışmaya başladı. Ancak nihai tasarıma dahil edilmediler, bu yüzden onları yarım bıraktı.

Jan van Eyck: Şansölye Rolin’in Madonna’sı

Jan van Eyck Sansolye Rolinin Madonnasi

Jan van Eyck, 15. yüzyılın ilk yarısında yağlı boya tekniğinde devrim yaratan bir ressamdır. O zamandan beri onu en popüler resim tekniklerinden biri haline getirdi. Louvre Müzesi, onun en ünlü tablolarından biri olan Şansölye Rolin’in Madonna’sını görebileceğiniz yerdir.

Resim, Rolin’in kıyafetlerinden ve iç mimarisinden arka plandaki muhteşem manzaraya kadar ayrıntılarla dolu.

Paolo Veronese: Cana’da Evlilik

Paolo Veronese Canada Evlilik

Paolo Veronese’nin Cana’da Evlilik tablosu Louvre Müzesi’ndeki en büyük tablodur. 1562 ve 1563 yılları arasında yapılan bu anıtsal sanat eseri, Maniyerist tarzın mükemmel bir örneğidir.

Başyapıtında Veronese, Mesih’in ilk mucizesini gerçekleştirdiği – suyu şaraba çevirdiği – İncil hikayesini tasvir etti. Bu fantastik tablo, Louvre Müzesi ziyaretiniz sırasında keşfedilmeye değer.

Hollandalı Ustalar Louvre Müzesi’nde

Hollandali Ustalar Louvre Muzesinde

Paris’teki Louvre Müzesi’ndeki bazı önemli noktalar arasında 17. yüzyılın Hollandalı Ustaları yer alır. Aralarındaki en ünlü tablolar Johannes Vermeer’in The Lacemaker ve The Astronomer ile Rembrandt’ın The Supper at Emmaus, Bathsheba at Her Bath gibi birkaç tablosu ve birkaç otoportresidir.

Bu Louvre Müzesi koleksiyonunda, Frans Hals veya Pieter de Hooch gibi diğer Hollandalı ustaların sanat eserlerini de bulacaksınız.

Sümbül Rigaud: Louis XIV

Sumbul Rigaud Louis XIV

1701’de oluşturulan Hyacinthe Rigaud’nun tablosu, tüm zamanların en ünlü kraliyet portrelerinden biridir. Fransa Kralı XIV.Louis, torunu V. Philip’e hediye olarak yaptırmış. Ancak sonunda portreyi o kadar beğenmiş ki kendisine saklamış.

Ressam burada kraliyet gücünün sembollerini göstermiştir. Onları taçta, Şarlman’ın kılıcında ve fleur-de-lis ile süslenmiş mavi mantoda oldukça iyi tanıyabiliriz.

Jacques-Louis David: Horatii’nin Yemini ve İmparator I. Napolyon’un Taç Giymesi

Jacques Louis David Horatiinin Yemini ve Imparator I. Napolyonun Tac Giymesi

Louvre Müzesi’nin önemli bir Fransız resim koleksiyonuna sahip olması şaşırtıcı değil. Bunlar arasında Jacques-Louis David tarafından yapılan sanat eserleri en ünlülerinden bazılarıdır. Horatii’nin Yemini, Neoklasik tarzın bir şaheseridir. Öte yandan David, İmparator I. Napolyon’un Taç Giymesi adlı eseriyle Fransız tarihinde yeni bir dönemin tarihi bir portresini çizmiştir.

Eugene Delacroix: İnsanlara Yol Gösteren Özgürlük

Eugene Delacroix Insanlara Yol Gosteren Ozgurluk

Bu ikonik tablo, Louvre Müzesi’nin kaçırılmaması gereken önemli noktalarından biridir. Görüntüdeki merkezi kadın figürü, 1830 Devrimi’nde halka önderlik eden Özgürlük alegorisidir. Bir yanda süngülü bir tüfek, diğer yanda bu olaylardan kısa bir süre sonra yeniden ulusal bayrak olarak kullanılmaya başlayan Fransız bayrağı tutmaktadır.

Tuileries Bahçelerindeki Heykeller

Tuileries Bahceleri

Tuileries Bahçeleri’ndeki heykeller de Louvre Müzesi koleksiyonlarının bir parçasıdır. Kalabalık bir müzede birkaç saat geçirdikten sonra, bahçedeki portatif sandalyelerden bazılarına oturup o güzel heykellerden bazılarının manzarasının keyfini çıkarmak oldukça rahatlatıcı olabilir.

Louvre Müzesi Hakkında Eğlenceli Gerçekler

  • Müzede her an görevde olan 52 itfaiyeci dahil olmak üzere 2.100’den fazla çalışan bulunmaktadır.
  • Ünlü bir Da Vinci’nin Şifresi filmi aslında Louvre Müzesi’nin içinde çekilmiştir.
  • Louvre Müzesi her yıl yaklaşık on geçici sergi düzenlemektedir.
  • Müzede bulunan yaklaşık 7.500 tablonun yaklaşık üçte ikisi Fransız sanatçılar tarafından yapılmıştır.

2019 yılında Louvre Müzesi 9,6 milyon ziyaretçi ile dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi oldu. Böylesine güzel bir binada yer alan ve pek çok fantastik sanat eserine ev sahipliği yapan Paris’teki Louvre Müzesi, her sanatsever için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Ve eminim, bir kez ziyaret ettiğinizde, geri gelmeye devam edeceksiniz. Louvre için pasaport işlemleriniz tamamsa hemen valizinizi hazırlamalısınız.

Tüm yazılar

İlgili gönderiler